२०७९ भाद्र २
August 18, 2022, Thursday

कोरोना संक्रमण दर उच्च, सरकारी प्रयास फिक्का

कोरोना संक्रमण दर उच्च, सरकारी प्रयास फिक्का

काठमाडौं,असोज २३

पछिल्लो साता काठमाडौं उपत्यकामा ११ हजार १ सय ८६ सहित देशभर १८ हजार ८ सय ८९ कोरोना संक्रमित थपिए । यो तथ्यांकका आधारमा उपत्यकाको अवस्था भयावह हुने आँकलन गर्न थालिएको छ । कोरोना संक्रमणकै कारण पछिल्लो एक सातामा ८१ जनाले ज्यान गुमाए । देशभर सक्रिय संक्रमितको संख्या २६ हजार ६ सय ८४ पुगेको छ भने ५ सय ९० जनाले ज्यान गुमाइसकेका छन् । कोरोना पोजेटिभको कुल संख्या एक लाखनजिकै पुगेको छ ।

‘नेपालमा कोरोना सामान्य रहन्छ, तातोपानी र बेसारले यसलाई सहजै पराजित गछर्’ भन्ने प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको तर्क र त्यस तर्कलाई समर्थन गर्दै होमा हो जोड्नेको दाबीलाई माथिको तथ्यांकले सोझै खण्डन मात्रै गर्दैन, स्थिति थप भयावह बन्दै गएको संकेत पनि गर्छ । जनस्वास्थ्य विज्ञ तथा सरकारी अधिकारीहरूको मूल्यांकनले पनि कोरोना कहर अझै भयाभव हुने देखाउँछ । प्रधानमन्त्रीलगायत सरकारी तथा जिम्मेवार तहमा बसेकाहरूले नै कोरोनालाई सामान्य रूपमा अथ्र्याएपछि सर्वसाधारणले पनि यसलाई निकै सामान्य ढंगले लिइरहेका छन् । परिणाम कोरोना नियन्त्रणभन्दा बाहिर जाने अवस्था सिर्जना हुन थालेको छ ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयकै अधिकारीहरूले अब सरकारी प्रयासले मात्र कोरोना नियन्त्रण सम्भव नहुने बताउन थालेका छन् । ‘जनता आफैं सचेत नभए अवस्था नियन्त्रणबाहिर जान सक्छ,’ मन्त्रालयका सहायक प्रवक्ता डा। समीर अधिकारी भन्छन्, ‘कोरोना नियन्त्रण र रोकथाम स्वास्थ्य संस्थाहरूले मात्र पार लगाउन सम्भव छैन, सबैको भूमिका र व्यवहारमा परिवर्तन आवश्यक छ तर अहिलेसम्म त्यस्तो देखिएको छैन,’ उनले भने ।

जनस्वास्थ्यविद्हरू पनि कोरोना संक्रमणको दरले सरकारको प्रयासलाई फिक्का बनाइदिएको बताउँछन् । स्वयं स्वास्थ्य मन्त्रालयका अधिकारीहरू पनि यस कुरामा सहमत छन् । ‘सरकारले क्षमताअनुसार काम गरिरहेको छ तर संक्रमण दर हेर्दा हाम्रो प्रयास धेरै पछि परिसकेको छ,’ मन्त्रालयका एक उच्च अधिकारीले भने । यो समाचार आजको नागरिक दैनिकमा वसन्त खड्काले लेखेका छन् ।

Related News

गाईजात्राका अवसरमा हास्य कलाकारद्वारा नेताहरूप्रति व्यङ्ग्य
गाईजात्राका अवसरमा हास्य कलाकारद्वारा नेताहरूप्रति व्यङ्ग्य
  • २०७७ आश्विन २३, शुक्रबार ०५:४७

काठमाडौँ- गाईजात्राका अवसरमा हास्य कलाकारहरूले मुलुकको वर्तमान अवस्थाका बारेमा नेताहरूप्रति व्यङ्ग्य गरेका छन् । रिपोर्टर्स क्लब नेपालले शुक्रबार काठमाडौँमा आयोजना...

“सन नानी” पछि पौडेलको “चिसो पानी सोल्टिनी” गीत सार्वजनिक
“सन नानी” पछि पौडेलको “चिसो पानी सोल्टिनी” गीत सार्वजनिक
  • २०७७ आश्विन २३, शुक्रबार ०५:४७

काठमाडौं । दर्शकको अपार माया पाएको गीत “कति राम्री सान नानी, दिल बस्यो हिरैमा” बोलका गायक प्रशान्त पौडेलको “चिसो पानी...

१४ वर्षीया बालिकामाथि बलात्कार, एकजना पक्राउ
१४ वर्षीया बालिकामाथि बलात्कार, एकजना पक्राउ
  • २०७७ आश्विन २३, शुक्रबार ०५:४७

मोरङ, साउन २६ । मोरङको पथरीशनिश्चरे नगरपालिकाकी १४ वर्षीया बालिका बलात्कृत भएकी छन् । निगुरो टिप्न जाउँ भन्दै जंगलमा लगेर...

TOP