२०८१ जेष्ठ ३१
June 13, 2024, Thursday

प्रहरी महानिरीक्षक बसन्त : जवानको पेन्सनअवधी १६ वर्ष गर्नुपर्ने पक्षमा !

प्रहरी महानिरीक्षक बसन्त : जवानको पेन्सनअवधी १६ वर्ष गर्नुपर्ने पक्षमा !

काठमाडौं । प्रहरी संगठनभित्र अहिलेसम्म कुनै पनि विवादमा नपरिकन निस्कलंक प्रहरी अधिकारीको छवि बनाएर अघि बढिरहेका प्रहरी महानिरीक्षक (आईजीपी) बसन्त बहादुर कुँवर प्रहरीको तल्लो तहसम्म निक्कै लोकप्रिय छन् ।

स्वच्छ छवि, भद्र र शालिन स्वभावका कुँवर अपराध नियन्त्रण, अनुसन्धान, शान्ति सुरक्षा र कानुन कार्यान्वयनमा महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने, तल्लो दर्जाका प्रहरीलाई सधैं माया गर्ने र उनीहरुको मर्म तथा पीडा बुझ्ने प्रहरी अधिकृतका रुपमा चिनिन्छन् ।

कार्य सम्पादन क्षमता, दक्षता र नेपाल प्रहरीको छवि उच्च बनाउन खेलेको भूमिका तथा सकारात्मक सोंच भएका कुँवरले गरेका काम कारबाहीको उच्च मूल्यांकन गर्दै सरकारले २०७९ चैत ११ गते उनलाई प्रहरी नेतृत्वको जिम्मेवारी सुम्पेको थियो ।

प्रहरी महानिरीक्षक भएपछि कुँवरका पछिल्ला काम कारबाही निक्कै लोकप्रिय, प्रहरी मैत्री र जनपक्षीय रहेको प्रहरीका केन्द्रीय प्रवक्ता एवं प्रहरी नायब महानिरीक्षक (डिआईजी) भीम प्रसाद ढकालले बताए ।

सिनियर अधिकृत, जुनियर अधिकृत र जवान, हवल्दारलाई एउटै व्यवहार गर्छन् प्रहरी महानिरीक्षक कुँवर । तल्लो दर्जाको प्रहरीहरुको माग सम्बोधन हुन नसकेको तथा यसबाट प्रहरी जवान र हवल्दारहरुको मनोबलमा नकारात्मक असर पर्ने गरेको भन्दै संगठनभित्र कुँवर उनीहरुको माग सम्बोधनको लागि निकै लागिपरेका छन् ।

जवान तथा हवल्दारहरुको १६ वर्षे पेन्सनअवधी हुनुपर्ने माग छ । नेपाल प्रहरीमा प्रहरी नियमावली, २०७१ जारी हुनुअघि प्रहरी नियमावली, २०४९ मा प्रहरी जवान र प्रहरी हवल्दार दर्जामा १६ वर्ष सेवावधि पूरा गरे पश्चात पेन्सन पाउने व्यवस्था थियो ।

जब प्रहरी नियमावली, २०७१ जारी भयो, उक्त नियमावलीको नियम १३१ मा पेन्सन सम्वन्धी नयाँ व्यवस्था गरियो । उक्त व्यवस्थाअनुसार २६ चैत २०६० पछि नियुक्त हुने सम्पूर्ण प्रहरी कर्मचारीहरुलाई २० वर्ष अवधिसम्म प्रहरी सेवामा काम नगरी पेन्सन सुविधा नपाउने अवस्था सिर्जना भयो ।

उक्त कानूनी व्यवस्था लागू भएपछि तल्लो दर्जाको प्रहरी कर्मचारीमा ठुलो नैराश्यता देखिन पुग्यो । जसको कारण हजारौं प्रहरी कर्मचारीहरुले राजीनामा दिन बाध्य भए । अहिले पनि राजीनामा दिनेहरुको कमी आएको छैन ।

त्यसमा निकै चासो राखेका प्रहरी महानिरीक्षक कुँवर जवानको पेन्सनअवधि १६ वर्ष जसरी पनि लागू गर्ने पक्षमा रहेका डिआईजी ढकालले बताए । ‘यस विषयमा चिफ सापले तालुक मन्त्रालयका मन्त्रीसँग पटक पटक छलफल गरिरहनुभएको छ,’ डिआईजी ढकालले भने ।

यसरी तल्लो दर्जाका प्रहरीको मागलाई सम्बोधन गर्न मन्त्रीसँग छलफल गरेर प्रक्रिया अघि बढाएपछि उहाँ निक्कै लोकप्रिय बनेका हुन् । उहाँको यो कदमको प्रहरीको तल्लै तहसम्म निक्कै प्रशंसा भएको छ ।

तर, तल्लो तहका प्रहरी कर्मचारीहरुको पेन्सनअवधी १६ वर्ष हुन्छ कि हुँदैन भनेर प्रश्न खडा नै छ । सेवा प्रवेशको १६ वर्षमै निवृत्तिभरण (पेन्सन) को माग राखेका प्रहरीका जवानहरुको गुनासो सुन्नुपर्ने भन्दै गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठलाई समेत नैतिक दबाब छ ।

तल्लो दर्जाका प्रहरी कर्मचारीहरुको मागलाई सम्बोधन हुने गरी आगामी आउने प्रहरी ऐनमा समेट्ने गरी प्रहरी महानिरीक्षक कुँवर लागिपरेको डिआईजी ढकाल बताउँछन् । उनले भने, ‘सम्भवत १६ वर्षे पेन्सनअवधीको कुरा पनि सोही ऐनमा समेटिनेछ । यसमा चिफसापको निकै चासो छ ।’

ड्युटीमा खट्ने कुनै पनि अधिकृत र जवानको मनोबल खस्कने ढंगले जिम्मेवारीमा हस्तक्षेप नगर्ने प्रहरी महानिरीक्षक कुँवरको दृढ प्रतिबद्धता र त्यही अनुसार मातहतका निकायलाई स्पष्ट निर्देशन छ ।

प्रहरी सधैँ पीडित पक्षधर भएर काम गर्नुपर्ने नागरिक मैत्री उनको कदमको सधैं प्रशंसा भइरहन्छ । सरकारको प्रतिनिधित्व गर्ने राज्य संयन्त्रहरूमा प्रहरी नै पहिलो प्रतिनिधि पात्र भएकाले निष्पक्ष र भेदभावरहित अनुसन्धान, बोली व्यवहारमा नम्रता, शिष्टता एवं व्यवसायिक भएर काम गर्नु पर्ने कुँवरको मुलमन्त्र छ ।

नेपाल प्रहरीलाई अन्तर्राष्ट्रिय जगतमा उत्कृष्ट दराउने कार्यमा उनको महत्वपूर्ण भूमिका रहेको छ । विभिन्न आपराधिक र प्रतिबन्धित तत्वहरूले शान्ति सुरक्षामा खलल पुर्याउन सक्ने हुनाले त्यसतर्फ सचेत रहेर त्रुटिरहित जिम्मेवारी बहन गर्नुपर्ने उनको स्पष्ट निर्देशन छ ।

पूर्वप्रहरी संगठन नेपालका अध्यक्ष बसन्त कुँवरले अवलम्बन गरेको भ्रष्टाचारमा शून्य सहनशिलता, उच्च कमाण्ड, शान्ति सुरक्षाको अवस्था सुधारमा खेलेको महत्वपूर्ण भूमिका, सरकारको सुशासन र सुरक्षाको प्रतिवद्धतामा साथ दिएकै कारण उनलाई प्रहरी संगठनको नेतृत्व दिइएको बताए ।

उनले आईजीपी कुँवरलाई सरकारको समृद्ध नेपाल र सुखी नेपालीको प्रतिबद्धतामा साथ दिन सक्ने प्रहरी अधिकृतका रुपमा व्याख्या गरे ।

कुँवर हेर्दा जति नरम र सालिन हुनुहुन्छ्, उहाँको काम गर्ने शैली भने भिन्न छ । कानुन कार्यान्वयनका सन्दर्भमा निक्कै कठोर रुपमा उत्रँदै समाजमा व्याप्त गुण्डागर्दी र चोरी तस्करी नियन्त्रण गरेर चर्चामा आउने प्रहरी अधिकारी मध्ये उहाँ पनि एक हुनुहुन्छ ।

Related News

नेपालमा विदेशी हस्तक्षेप बढ्यो ः अध्यक्ष लिङ्देन
नेपालमा विदेशी हस्तक्षेप बढ्यो ः अध्यक्ष लिङ्देन
  • २०८० फाल्गुन १५, मंगलवार २१:११ गते

काठमाडौं । राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीका अध्यक्ष राजेन्द्र लिङ्देनले नेपालमा विदेशी हस्तक्षेप बढ्दै गएको बताएका छन् ।आइतबार राष्ट्रिय प्रजातान्त्रिक महिला संगठनको...

प्रियंकाका पति निकलाई भाइरस संक्रमण, कन्सर्ट सारियो
प्रियंकाका पति निकलाई भाइरस संक्रमण, कन्सर्ट सारियो
  • २०८० फाल्गुन १५, मंगलवार २१:११ गते

काठमाडौं । ग्लोबल आइकन प्रियंका चोपडाका गायक पति निक जोनस यतिबेला चर्चामा छन् । निक आफ्नो म्यूजिकल कन्सर्टका कारण चर्चामा...

प्रधानमन्त्री दाहालका तीस दिन, अभूतपूर्व विश्वासको मत, २१ दिन सिंहदरबारबाट कामकाज
प्रधानमन्त्री दाहालका तीस दिन, अभूतपूर्व विश्वासको मत, २१ दिन सिंहदरबारबाट कामकाज
  • २०८० फाल्गुन १५, मंगलवार २१:११ गते

सामाजिक न्याय, सुशासन र समृद्धिको लक्ष्यसहित प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले सरकारको नेतृत्व गर्नुभएको एक महिना पुगेको छ । कोभिड महामारी,...

TOP